Skip to content

گالوانیزه گرم

گالوانیزه گرم

 

گالوانيزه گرم فرايندي است كه طي آن قطعات پس از غوطه وري در مذاب روي, پوششي از روي خالص با پيوند متالورژيكي به فلز پايه متصل میگردد و در حال حاضر اين فرايند به دو صورت گالوانيزه تر و خشك انجام مي شود.

گالوانیزه گرم پارس انرژی

گالوانیزه گرم بصورت تر

در گالوانيزه تر، مخلوط كلريد امونياكي روي در سطح مذاب پاشيده مي شود و قطعات پس از انجام مراحل اماده سازي مستقيماً و همزمان با اغشته شدن به فلاكس وارد مذاب مي شود .

گالوانیزه گرم بصورت خشک

در گالوانيزه خشك ، قطعات پس از انجام مراحل اماده سازي در محلول كلريد امونياكي روي قرار گرفته و پس از اغشته شدن در خشك كن و در ادامه درون مذاب قرار مي گيرند .

تاریخچه گالوانیزه گرم

تاريخچه گالوانيزه گرم و روش گالوانیزاسیون عمقی به سال ۱۷۲۴ باز ميگردد. زماني كه يك شيمي دان فرانسوي به نام Melouin در آكادمي رويال فرانسه يك روش پوشش روي مذاب بر روي آهن را توصيف نمود. در سال ۱۸۳۶ ديگر شيمي دان فرانسوي Sorel اين موضوع را ادامه داد . وي براي پوشش دادن آهن توسط روي ابتدا آنرا نه بار در اسيد سولفوريك تميز كرد وسپس توسط فلاكس كلريد آمونيم آنرا آغشته و در مخزن روي مذاب قرار داد تا اولين قطعه فولادي گالوانيزه شكل گيرد .
گالوانيزه گرم به سبب اافزايش طول عمر قطعات از لحاظ بالا بردن مقاومت آنها در برابر خوردگي شيميائي و الكتروشيميائي در بيشتر صنايع و بخصوص در نواحي كه در معرض خوردگي هستند همواره مورد توجه صنعتگران مي باشد .

ساير روش هاي گالوانيزه

روشهای مختلف و متفاوتی برای پروسه گالوانیزه وجود دارد که این روشها شامل : الف)آبكاري روي Zinc plating روشالكترو شيميائي. ب)پاشش مكانيكي روي Sheradising.ج) روش گرمايش پودر روي در درام .پ)پاشش گرمائي روي. د) روش پاشش گرد روي از طريق گرماي سوختن Zinc spray س)پوشش با رنگ هاي غني از روی Zinc rich paint

فرايند گالوانیزه گرم به روش غوطه وري در مذاب

۱-بار گذاري – تعليق. Loading – jigging 2-چربي گيري .Degreasing3-اسيد شوئي Pickling. 4-فلاگسينگ كلريد امونياكي روي Pre-fluxing. 5-غوطه وري در مذاب روي. Hot dip galvanizing 6- خنك كردن Quenching
حمام گرم از سود ( حدود ۹۰ درجه سانتيگراد ) و يا تركيبات خاص چربي گير) معمولاً در اولين ايستگاه فرايند گالوانيزه براي پاك كردن سطوح قطعات از رنگ ، روغن ، گريس و هر گونه تركيبات الي ديگر مورد استفاده قرار ميگيرد .تركيبات ديگري كه سطح را آلوده مي كند و در اين مرحله زدوده نمي شود را در مرحله بعدي اسيد شوئي مي زدايند . كليه سطوح قطعه از لحاظ زدوده شده رنگ بايد بطور دقيق كنترل شوند ، بعضي از انواع رنگ ها ممكن است به راحتي زدوده نشده ولازم باشد به اين منظور نيازمند انجام عمليات مكانيكي ويژه مانند سند بلاست كردن باشند قطعاتي كه قرار است گالوانيزه شوند نيازمند هستند درحين فرايند اويزان نگهداشته شوند .

بار گذاري – تعليق Loading – jigging

به اين منظور بايد اسبابي تدارك ديده شود كه قطعات را در مراحل اماده سازي و غوطه وري بطور معلق بتواند جابجا نمايد .اين نكته رانبايد از خاطر دور كرد كه هر گونه الودگي مانند علائم با رنگ ، گريس ، روغن و قبل از شروع مراحل آماده سازي از سطح قطعات زدوده شود .

چربیگیری Degreasing

نحوه قرارگيري و منافذ داخلي قطعات بايد به نحوي باشد كه محلول هاي شستشو و مذاب روي قادر باشد در تمام نواحي قطعه جريان يابد.اجزاء سازه ها در هنگام طراحي بايد به نحوي پيش بيني گردد ناحيه ائي بن بست نباشد تا هوا ، محلول هاي شستشو( چربي گير، اسيد و فلاكس ) و در نهايت مذاب به آن دسترسي نداشته باشد . حتماً در ابتدا و حين فرايند طراحي و ساخت سازه ها با گالوانيزه كننده هماهنگي نمائيد.

اسيد شوئي Acid pickling

قطعات در اين مرحله به منظور برداشتن زنگ ، پوسته و ساير اكسيد هاي فلزي در حمام اسيد كلريدريك غوطه ور مي شوند .سطح فولاد مي بايست بطور كامل از اين الودگي ها زدوده گردد تا مذاب روي قادر گردد با فولاد بطور كامل واكنش دهد . زنگ زدگي عميق و سنگين را ممكن است نتوانيم به راحتي با روش اسيد شوئي برداريم ، به همين دليل شايد لازم باشد از ساير روش هاي مكانيكي به منظور تميز كردن سطح قبل از اسيد شوئي استفاده كرد .

فلاكسينگ Pre-fluxing

پس از اينكه قطعات اسيد شوئي شدند در وان اب ابشوئي گرديده و در پايان مراحل اماده سازي در حمام گرم كلريد امونياكي روي قرار گرفته و به ان اغشته مي شوند . محلول كلريد امونياكي روي سطح فولاد را براي انجام واكنش با مذاب روي اماده مي نمايد .
گالوانيزه گرم Hot dip galvanizing
مذاب روي با سطح فولادي كه در مراحل قبلي كاملاً تميزشده است ، واكنش داده و لايه ائي از الياژ روي – اهن را كه پيوند بسيار قوي با سطح فولاد برقرار كرده را تشكيل ميدهد .پوشش گالوانيزه در ۲ الي ۳ دقيقه ابتدائي ورود به حمام مذاب تشكيل مي شود كه در هر حال به ضخامت فولاد بستگي دارد .

خنك كردن Quenching

پس از اتمام فرايند گالوانيزه گرم كه با خروج قطعات از درون مذاب همراه است ، انها را بلافاصله در اب و يا محلول دي كرومات سديم غوطه ور مي كنند. عمليات غوطه وري در محلول دي كرومات سديم موجب خنك شدن قطعات مي گردد كه به همين سبب به راحتي قابل انتقال بوده و سطوح نسبت به واكنش هاي بعدي غيرفعال گرديده و براق خواهد شد .

ويژگي های گالوانیزه گرم Characteristics

لايه الياژي روي اهن ۸۰% الي ۱۰۰ % پوشش را ممكن است ، شامل گردد. لايه هاي الياژي روي اهن ۲۵۰ برابر از فولاد سخت تر است

مقايسه پوشش گالوانیزه گرم با گالوانیزه فابریک Coating comparisons

ويژه گي هاي پوشش روي به روش گالوانيزه به روش غوطه وري گرم, hot dip galvanizing (HDG) در مقايسه با روش الكتروليز (zinc electroplating (ZEP)) و گالوانيزه پيوسته (galvanizing-(GC) continuous) ارجحيت دارد ، زيرا الف) پوشش گالوانيزه گرم ضخامت بيشتر و در نتيجه طول عمر بالغ بر ۵۰ سال بدون زنگ زدن دارد. ب) پوشش گالوانيزه گرم سخت تر و ۵ برابر مقاومت سايشي بيشتري نسبت به روش هاي ديگر دارد.

سینی کابل گالوانیزه گرم پارس فرابخش انرژی

سینی کابل گالوانیزه گرم پارس فرابخش انرژی

با توجه به مطالب فوق و شرح روش گالوانیزاسیون به روش غوطه وری که همان گالوانیزه گرم یا به اصطلاح hot dip galvanize میباشد.شرکت پارس فرابخش انرژی پس از مراحل تولید سینی کابل های خود مطابق درخواست کارفرمایان در حیطه استاندارد سینی کابل و نردبان کابل و متعلقات مربوطه را به کارگاه گالوانیزه گرم جهت انجام گالوانیزه گرم ارسال نموده که با توجه به ضخامت ورق مصرفی در قطعات بر مبنای استاندارد ASTMa123 پوشش گالوانیزاسیون بر روی آنها انجام شود تا درسایت های جنوب کشور و مناطق با خورندگی بالا مانند سایت های نفت و گازی و پتروشیمی ,سینی کابل ها از مقاومت لازم در برابر اثرات مخرب برخوردار و پایدار باشند.لازم به ذکر است یکی از شرکتهای خدمات گالوانیزاسیون گرم که مورد اعتماد شرکت پارس فرابخش انرژی بوده و همیشه در تستها و آزمایشات کارفرمایان بدون مشکل تایپ تستهای فنی را پاس نموده است خدمات فنی ارگ واقع در بلوار مدنی منطقه شورآباد میباشد که همکاری زیادی در پروژه های مختلف با این شرکت داشته است.

 

امتیاز شما به این مطلب :
5/5 – (3 امتیاز)
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
مطالب مرتبط
نظرات و سولات خود را برای ما بنویسید

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست پیش فاکتور

لطفا اطلاعات خود را وارد کنید. کارشناسان ما در سریع ترین زمان ممکن پیش فاکتور را برای شما ارسال می کنند.