Skip to content

انواع ترانک

انواع ترانک

در این مقاله قصد داریم در خصوص انواع ترانک یا به عبارت دیگر داکت به شما عزیزان اطلاعات کاربردی و مفید ارائه دهیم . ترانک در واقع نوعی داکت است جهت انتقال کابلهای برق و یا شبکه کامپیوتر و یا تلفن و …در یک بستر بصورت منظم و بصورت محفظه ای کانالیزه شده میباشد .

انواع ترانک

جنس انواع ترانک

انواع ترانک در حالت کلی از نظر جنس به دو دسته تقسیم میشوند.نوع اول ترانک فلزی و نوع دوم ترانک پلاستیکی است .

ترانک پلاستیکی

همانطور که از نام آن پیداست از جنس pvc تولید می گردد درشرکتهایی از قبیل لگراند فرانسه و … درسبد تولیدات خود بصورت تخصصی این نوع داکت پلاستیکی را تولید می کنند.

ترانک فلزی

نوع دوم که نوع فلزی آن است از فلزاتی از قبیل گالوانیزه و یا آهن با رنگ پودری الکترواستاتیکی و یا آلومینیوم و یا استیل تولیدمیشود. شرکت پارس فرابخش انرژی تولیدکننده انواع ترانک فلزی بوده و با استفاده از دستگاههای تمام CNC انواع ترانک فلزی را با بالاترین کیفیت تولید می کند.

ترانک فلزی

انواع ترانک از نظر نصب

انواع ترانک از نظر نصب ،به محل و فضای نصب بستگی دارد در حالت کلی ترانک به دو مدل زمینی و یا دیواری (قرنیزی) تولید و نصب می گردند.

ترانک زمینی

ترانک زمینی و یا ترانک دفنی به مدلی میگویند که سیمها و یا کابلها درکف زمین و زیر کف تمام شده باید از محلی به محل دیگری انتقال یابند و یا اینکه مثلا در کف زمین ما به پریزها احتیاج داریم به عنوان مثال در محوطه هایی همچون سازمانهای اداری و یا بیمارستانها و یا بانکها که میز کارکنان و یا دستگاههای مختلف ممکن است نزدیک و یااطراف دیوار قرار نگیرد و حتی ممکن است وسط سالن جایگزاری شود ،چنانچه این مدل چیدمان قبل از کف سازی نهایی مدل سازی و تعبیه شود حتما از ترانک زمینی و پریزهای کف خواب استفاده می شود زیرا کابلها از کابها از کف انتقال پیدا کرده که هم زیبایی را تامین کرده و هم کابلها و داکتها بصورت پاگیر و پاخور نشود زیرا هم برای عبور مرور پرسنل خطراتی را بوجود آورده و هم باعث قطعی و خرابی شبکه نیز می گردد و به همین دلیل از ترانک زمینی و یا دفنی استفاده کرده و روی آنها را کف سازی نهایی انجام داده و سپس پریزها را در محلهای لازم و معین در داخل باکس ایمن و مخصوص از زمین بیرون آورده نمایان می سازند.

ترانک دیواری (قرنیزی )

این نوع ترانک بر روی دیوار و بصورت روکار در حاشیه دیوار همانند قرنیز و یا ب اصطلاح دور تا دور دیوار را اجرا و چنانچه شبکه از قبل پیش بینی نشده باشد و یا مجبور به گسترش شبکه بشویم و یا اینکه مجبور باشیم به لحاظ مسائل فنی شبکه کابلها و سی م ها را بصورت روکار و اکسپز داشته باشیم از ترانک دیواری استفاده می کنم در این نوع ترانکها در محلهای مشخص و مناسب بر روی درپوش ترانک پریزها تعبیه و به اصطلاح از شبکه خروجی می گیریم. در این نوع شبکه userها اکثرا کنار دیوار قرار خواهند گرفت . عمق ساخت این ترانکها معمولا از ۵۰ میلیمتر تجاوز نمی کند.

انواع اتصالات ترانک

در شبکه های اجرای ترانک گاها به چرخشها و یا زوایا به صورت افقی و یا عمودی و یا مجبور به ایجاد انشعابات و یا متصل کردن شاخه های ترانک به یکدیگر می شویم که برای هر کدام از این تغییرات و جابجایی ها قطعه ای مخصوص در شبکه در نظر گرفته می شود .این قطعات شامل اتصال رابط ها –زانویی ۹۰درجه و ۴۵ درجه عمود و افقی –کاهنده ها – بستهای اتصال و … می باشد.

امتیاز شما به این مطلب :
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
مطالب مرتبط
نظرات و سولات خود را برای ما بنویسید

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست پیش فاکتور

لطفا اطلاعات خود را وارد کنید. کارشناسان ما در سریع ترین زمان ممکن پیش فاکتور را برای شما ارسال می کنند.